Sterylizacja

 

STERYLIZACJA/KASTRACJA - DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE !

 

1. Na  czym polega ZABIEG STERYLIZACJI/KASTRACJI -

Sterylizacja suki czy kastracja psa, to zabieg chirurgiczny, w efekcie  którego zwierzę staje się bezpołodne nieodwracalnie. Suczkom usuwa się podczas zabiegu jajniki, jajowody i macicę, samcom jądra i najądrza. Po zabiegu sterylizacji suczka nigdy nie bedzie miała potomstwa i cieczki , wykastrowany samiec po zabiegu  nie będzie  odczuwał popędu płciowego.

Zwierzęta już w kilka dni pozabiegu wracają do zdrowia . U samic zabieg można przeprowadzać w różnym wieku, jeżeli jest taka możliwość to  przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej - dzieki temu można  niemal w stu % uchronić je przed bardzo realnym zagrożeniem zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego. Sterylizacja przeprowadzona  w młodym wieku nie wpływa negatywnie na psychiczny i fizyczny rozwój suki. W przypadku samców również nie ma ograniczeń wiekowych , najbardziej optymalny wiem dla wykonania zabiegu to wiem 7-12 miesięcy.

2. Zalety STERYLIZACJI/KASTRACJI  to min.:

- Sterylizacja i kastracja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów

- Ochrona suki przed ropomaciczem

- Ochrona suki przed nowotworem gruczołu mlekowego

- Ochrona suki przed nowotworami narządów rodnych

- Zapobieganie ciążom urojonym

- Zapobieganie nowotworom układu płciowego, przepuklinom, schorzeniom prostaty u samca

- Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki o sukę z innymi samcami, nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter

 

 

3. MITY DOTYCZĄCE STERYLIZACJI/KASTRACJI !

1. Każda suczka powinna miec raz w życiu szczenięta..... - to mit, medycyna nie określa żadnych powodów, dla których suczka powinna byc choć raz w życiu pokryta. Ciąża nie zapobiega horobom nowotworowym czy ciążom urojonym. Ciąża i poród to dla organizmu suczki bardzo duży wysiłek. W przepełnionych polskich schroniskach- część psów/suczek to właśnie efekt takiego podejścia do rozrodu !

2.  Nie chcę pozbawiać mojej suni radości macierzyństwa.......

3.  Mój pies po kastracji będzię taki,,bez charakteru"...........

4. Chcę mieć szczeniaki po mojej suczce/piesku....

5. Umiem dopilnowac swoje zwierzę ...

 

Na te i wiele innych mitów odpowiedź jest jedna-  to MY  udomawiając psy czy koty staliśmy się za nie odpowiedzialni. Sterylizacje i kastracje to jedyne w pełni skuteczne i humanitarne sposoby, by ograniczyć zbyt dużą populację psów. Wysterylizowane/wykastrowane zwierzęta nie cierpią psychicznie z powodu niemożności posiadania potomstwa. Cierpią za to te, które odczuwają popęd płciowy, a nie mogą go zaspokoić.Sterylizacja i kastracja zapobiegają groźnym chorobom, na które mogą zapaść nasi pupile. Bądźmy mądrze odpowiedzialni- Zapraszamy do odwiedzania schronisk- tam naocznie przekonacie się, że sterylizacja/kastracja są NAPRAWDĘ potrzebne.